Sauna fińska

Sauna fińska jest często polecana osobom, które dopiero zaczynają korzystać z tego typu relaksu. Wysoka wilgotność i względnie niska temperatura sprawiają, że jest ona znacznie bardziej komfortowa i nie sprawia trudności w oddychaniu. Co więcej, regularne korzystanie z niej posiada wiele zalet i wywiera korzystny wpływ na zdrowie. Korzystanie z sauny fińskiej pozwoli nam zyskać więcej energii, zwiększy wydolność i zahartuje organizm.

Z sauny fińskiej najlepiej jest korzystać wieczorem, ponieważ po zakończeniu rytuału należy unikać wysiłku fizycznego. Tuż przed rozpoczęciem seansu trzeba dokładnie się umyć i wytrzeć skórę do sucha. Do sauny fińskiej należy wejść najlepiej owiniętym w ręcznik lub nago – bez obuwia i biżuterii. Jeśli wchodzimy nago wnieść ze sobą należy ręcznik, który posłuży nam później za siedzisko. Prawidłowo wykonany pełen cykl kąpieli w saunie składa się z 2-3 etapów naprzemiennego nagrzania (trwającego nie dłużej niż 10 minut) i schłodzenia ciała (np. pod prysznicem). Seans kończy obmycie ciała wodą (bez dodatku mydła czy żelu pod prysznic) i 15-minutowy odpoczynek, najlepiej w pozycji leżącej. Po rytuale należy uzupełnić płyny.

Ważne: z sauny fińskiej powinno się korzystać przynajmniej 2 godziny po spożyciu posiłku. Nie można wchodzić do niej również z pustym żołądkiem ani pod wpływem alkoholu.